خرید و فروش ماشین در ترکیه

اگر قصد زندگی در ترکیه و مهاجرت به این کشور را دارید ، خرید ماشین و آگاهی از قیمت های خودروها در این کشور مسئله مهمی است که باید به آن توجه کنید ، که در ترکیه خرید خودرو سرمایه گذاری محسوب نمی شود ، و افراد صرفا به دلیل نیاز شخصی خود از آن استفاده می کنند .

هزینه های خرید ماشین

در کشور ترکیه برند های بسیار متنوعی برای خودرو وجود دارد ، و شما می توانید نسبت به سلیقه خود از برندهای معروف تولید اتومبیل که در این کشور نماینده های فعال دارند اتومبیل خود را تهیه کنید . توصیه می شود که قبل از خرید ماشین در ترکیه به میزان مصرف سوخت و نوع دنده و کشور تولید کننده توجه کنید تا بتوانید هزینه های آینده را پیش بینی و مدیریت کنید . معمولا انتخاب ماشین های دیزلی با دنده اتوماتیک انتخاب خوبی به نظر می رسد ، خودرو های دیزلی با سوخت گازوئیل کار می کنند .

قیمت بیمه ماشین

یکی دیگر از هزینه های خرید خودرو بحث بیمه می باشد که بیمه ترافیک و یا همان بیمه شخص ثالث است ، که در این کشور اجباری است ، و نسبت به قیمت و مدل ماشین ها متفاوت می باشد ، اما بیمه بدنه اختیاری است .

ماشین صفر در ترکیه

شما به راحتی می توانید به صورت مستقیم از کمپانی های مطرح در ترکیه خرید ماشین انجام دهید ،تنوع مدل خودروها در این کشور بسیار زیاد است ، که قیمت خودرو با توجه به نوسانات ارزی متغییر است .

ماشین دست دوم

شما میتوانید که در کشور ترکیه خودرو های دست دوم را به مراتب ارزان تر از خودروهای نو و صفر تهیه کنید . و هم چنین شما می توانید در ترکیه خودروهای که مالیات برآنها تعلق نگرفته که فقط برای خارجی ها است تهیه کنید که نکته قابل توجه در این مورد این است که شما این خودروها را فقط می توانید به افراد خارجی بفروشید زیرا افراد ترک اجازه خرید این نوع خودرو ها را ندارند . در زمان خرید خودرو دست دوم علاوه بر بررسی های معمول ، در ترکیه شرکت های هستند به نام اکسپرتیز که اشکالات احتمالی ماشین را یافته و به خریدار اعلام می کنند ، تا با آگاهی بیشتری ماشین خریداری کنید .

نکات مهم هنگام خرید خودرو در ترکیه
 • خرید ماشین در ترکیه مانند ایران محسوب نمی شود و در صورتی که بخواهید عنوان سرمایه گذاری در ترکیه به آن بیندیشید ضرر می کنید

 • برای خرید ماشین باید اقامت ترکیه را داشته باشید

 • هزینه تعمیرات و خدمات خودرو به نسبت بالا می باشد .

 • شما میتوانید خودرو های با پلاک خارجی خریداری نماید اما توجه داشته باشید که فروش این ماشین ها سخت می باشد چون خریدار هم باید خارجی باشد .

 • از خرید خودرو با عمر بیش از ده سال در ترکیه خودداری کنید

 • تسویه حساب مالیات و جریمه های خودرو را از فروشنده بخواهید .

 • حتما مبلغ خود را از حساب بانکی خود به حساب فروشنده منتقل کنید تا بعدا قابل پیگیری باشد .

 • ماشین خریداری شده باید ظرف سه ماه از تاریخ خرید در دفاتر ثبت ترافیک ثبت شود .

 • خودروهایی که پلاک آبی دارند و دارای شماره ثبت (MA/MZ) , یعنی پلاک یابانجی معاف از مالیات هستند که اعتبار این مجوز و پلاک با اعتبار کیملیک شما داده می شود ، اگر کارت اقامت ترکیه شخص تمدید نشود و شما از این پلاک استفاده کنید برای شخص جریمه در نظر گرفته می شود .

 • باید مالیات بر جاده را که سالانه است پرداخت کنید .

گواهینامه رانندگی در ترکیه

شما می توانید در ترکیه با گواهینامه بین المللی تا 6 ماه رانندگی کنید . اما بعد از 6 ماه باید حتما گواهینامه ترک را دریافت کنید ، شرکت امین اللر گروپ می تواند در گرفتن گواهینامه ترکی شما را همراهی کند .

کرایه خودرو در ترکیه

در ترکیه امکان کرایه خودرو به صورت روزانه ، ماهانه نیز فراهم می باشد که افرادی که به دلایل کار و بیزینس خود ، ماهانه در ترکیه اقامت دارند یا به طور کلی مقیم ترکیه می باشند ، بسیار مناسب است ، زیرا شما با نازلترین قیمت ، خودرو در اختیار دارید. هم چنین کیفیت خودرو ها ی ترکیه نسبت به دیگر کشور های همسایه قابل مقایسه نیست واز جدیدترین خودروها برای رنت استفاده می شود.

مدارک لازم برای اجاره خودرو در ترکیه
 • اصل و کپی از تصویر گواهینامه ایران

 • اصل و کپی از تصویر گواهینامه بین المللی

 • کپی از تصویر پاسپورت