اجاره خانه در ترکیه

اگر قصد سفر به ترکیه را دارید باید این را در نظر داشته باشید که اجاره خانه و قیمت ملک در شهر استانبول بیشتر از دیگر شهر های ترکیه می باشد . در ترکیه امکان رهن وجود ندارد ،و شما برای اجاره خانه نیازی به پرداخت مبلغ هنگفتی به عنوان پول پیش را ندارید . بلکه پول پیش به اندازه یک اجاره خانه در صورت که بدون وسایل باشد و دو اجاره خانه در صورت مبله بودن واحد باید پرداخت کنید یعنی اگر پول اجاره یک ماه واحدی که پسند کردید 1000 لیر باشد ،در صورت مبله بودن 2000 لیر و در صورت خالی بودن واحد 1000 لیر پول پیش پرداخت می کنید .

و همچنین قابل ذکر است که هزینه کمسیون املاکی در اجاره منزل در ترکیه معادل یک ماه اجاره واحد می باشد .

نکته مهم در مورد اجاره خانه در ترکیه ، شما باید کرایه ی هر ماه را ابتدای اون ماه پرداخت کنید نه درآخر

یعنی به طور واضع اگر شما یک خانه مبله با اجاره 2000 لیر در نظر داشته باشید ، باید موقع قرار داد 4000 لیر پول دپوزیت ، 2000 لیر کمسیون املاکی ، و 2000 لیر هم کرایه ماه اول را پرداخت کنید .

یعنی در مجموع 8000 لیر موقع عقد قرارداد باید همراه داشته باشید ، که قابل ذکر است که 4000 لیر آن پول دپوزیت شما بوده که هنگام تخلیه خانه به شما برگردانده می شود .

نحوه اجاره خانه در ترکیه

شما می توانید با مراجعه به شرکت های معتبر و یا املاکی های موجود در کشور ترکیه جهت اجاره واحد اقدام کنید .

که پس از عقد قرارداد و امضای کرایه نامه اگر میخواهید از روی اجاره نامه درخواست اقامت بدهید ،باید قرارداد خود را نوتری کنید .

و هم چنین در ترکیه انشعابات بنا بر توافق طرفین به نام مستاجر زده می شود که پس از اتمام قرارداد ،مستاجر می تواند هزینه های پرداختی خود جهت تغییر نام قبوض را دریافت کند که هزینه ای مابین 1000 الی 1500 لیر می باشد ، که پس از اتمام قراردا اجاره خود می تواند این هزینه را از اداره های مربوطه دریافت کند.

این تغییر نام مسئولیت بدهی از قبض ها را در صورت تغییر نام آن به اسم مستاجر از صاحب قبلی سلب می کند .

شما نیز میتوانید با اجاره ملک در ترکیه به مدت یکسال در خواست اقامت توریستی بدهید .

ولی طبق قوانین حاکم پس از یکسال این نوع اقامت از طریق اجاره ملک قابل تمدید نخواهد بود .

نکات قابل توجه در مورد اجاره ملک
  • قبل از ورود به خانه حتما با حضور صاحب خانه فیلمی از وسایل و دیوارهای خانه بگیرید که در پایان قرارداد به بهانه آسیب به اشیاء بتوانید دپوزیت خود را پس بگیرید .

  • و تا جایی که امکان دارید خانه های مبله را کرایه نکنید ،زیرا شما با مبلغ اضافی که بابت مبله بودن خانه پرداخت خواهید کرد ،می توانید برای خود وسایل خانه تهیه کنید .

  • در هنگام اجاره خانه از نوع گرمایش و آیدات آن سوال کنید ، زیرا معمولا گرمایش و آیدات بعضی از واحدها هزینه های بیشتری دارند .

  • دسترسی به وسایل حمل ونقل عمومی و لوکیشن خانه را به دقت بررسی کنید .

  • حتما از مسکونی بودن و مشکل نداشتن سند مطمئن باشید ، تا اقامت شما دچار مشکل نشود ، اداره مهاجرت به واحدهای غیر مسکونی اقامت نمی دهد .